zmiana przez design vol. 4 - zrównoważony rozwój

szanowni państwo. zapraszamy wystawę zmiana przez design vol. 6, która będzie miała miejsce we wrocławskim oddziale uniwersytetu swps. wystawa jest częścią obchodów dni z grafiką. dla wielu osób idea designu wiąże się z upiększaniem i zdobieniem otaczającego nas świata. dla studentów grafiki uniwersytetu swps to jednak znacznie więcej. postrzegają projektowanie przede wszystkim w kategorii narzędzia do rozwiązywania problemów — również tych społecznych. i właśnie zagadnieniom społecznym poświęcają szóstą już edycję „zmiany przez design”. efekt? kilkanaście inspirujących, autorskich prac prezentowanych na placu solnym we wrocławiu.

– zmiana przez design jest możliwa – przekonują studenci grafiki. dodajmy, że to zmiana na lepsze, która polega na rozwiązywaniu konkretnych problemów określonych grup społecznych. dlatego też nad całością prezentowanych w tym roku prac rozciągnęło się hasło przewodnie: „żeby powstało możliwe, trzeba zmierzyć się z niemożliwym” (hermann hesse). podczas przygotowań do wystawy młodzi twórcy skupili się na designie zorientowanym na człowieka (human centered design). zgodnie z tą ideą główny nacisk w projektowaniu powinien być położony nie na przestrzeń, lecz na relacje społeczne.

decydująca jest ciekawość i to uczucie, kiedy nie wiadomo, co stoi za drzwiami. to jest właśnie ten moment, w którym można mierzyć się z niemożliwym.

w ramach zajęć z doradztwa – planowania strategicznego i kreacji katedra grafiki uniwersytetu swps zaprosiła studentów do próby opowiedzenia historii tej planety. zainspirowani filmem „za pięć dwunasta”, studenci zaczęli od analizy problemów projektowych, żeby móc skupić się na projektowaniu, w myśl idei zrównoważonego rozwoju – potrzeby dzisiaj nie mogą nieść negatywnych konsekwencji dla jutra. w tym celu ważne jest projektowanie dla ludzi, z ludźmi i o ludziach.

przykład? projekt uprawy roślin dla mieszkańców miast. przez dziesięciolecia ugruntowało się przeświadczenie, że uprawa roślin jest domeną wsi i jej mieszkańców. autorzy projektu pragną to zmienić i chcą zaprosić społeczność miejską do uprawiania roślin, w myśl idei urban gardeningu.

wystawa została zorganizowana przez katedrę grafiki, przy wsparciu pracowników kierunku prawa wydziału prawa i komunikacji społecznej uniwersytetu swps we wrocławiu.

• prezentacja projektów w serwisie behance: link
  • artykuł na temat legal design: link
  • kontakt z prowadzącymi: link