wystawa "kroje pism- podróże codzienne"

futura - krój pisma paula renner'a futura - krój pisma paula renner'a

zapraszamy na kolejną wystawę prac organizowaną przez katedrę grafiki uniwersytetu swps. powracamy do prezentowania prac studentów kierunku grafika. podczas wystawy przedstawione zostaną dwa cykle „kroje pisma” oraz „podróże codzienne”.

o wystawie:

jedną z motywacji twórczości typograficznej jest poszukiwanie i chęć odkrycia nowych rozwiązań dla wielowiekowej tradycji kształtów liter. ten pierwiastek inności, wyjątkowości i oryginalności jest bardzo atrakcyjny dla studentów, którzy lubią stawiać się w roli pionierów. dlatego tak wiele z prezentowanych tu prac to kroje tzw. „designerskie” – do tytułów, nagłówków, krótkich tekstów. jest też kilka prac inspirowanych dawnym liternictwem z okładek książkowych, opakowań, tablic informacyjnych i tablic z nazwami ulic, które znikają z przestrzeni miast zastępowane nowymi systemami informacji miejskiej. co mnie cieszy jest też krój kaligraficzny, naśladujący pismo ręczne, którego przygotowanie wymagało umiejętności płynnego łączenia różnych sekwencji liter. na kroje bardziej „tradycyjne”, przeznaczone do długiego czytania, przyjdzie mi jeszcze poczekać, aż wybrzmi się chęć stworzenia czegoś wyjątkowego, a zastąpi ją chęć stworzenia czegoś funkcjonalnego, co wymaga więcej wiedzy, cierpliwości i pokory w studiowaniu klasycznych wzorców.

uroczysty wernisaż odbędzie się 11 maja o godzinie 18:00 w budynku uniwersytetu swps we wrocławiu. wystawę będzie można oglądać na głównym korytarzu uczelni.