human centered design

ideą wiodącą niniejszego projektu semestralnego jest lotne sformułowanie briana reed’a: „wszystko zostało zaprojektowanie, ale niewiele rzeczy jest zaprojektowanych dobrze”. studenci i studentki instytutu grafiki swps zostali zaproszeni do rozwiązania tego trudnego zadania. w projekcie chodziło o podjęcie wysiłku znalezienia problemu projektowego, zdiagnozowania problemu projektowego i zaproponowania rozwiązania w myśl idei, że design służy rozwiązywaniu problemów i dostarczaniu rozwiązań prostych w użyciu.

o projekcie:

celem projektu jest analiza funkcjonalności „przystanku literackiego” na pl. grunwaldzkim we wrocławiu oraz rowerowni przy budynku „serowca” politechniki wrocławskiej, a także znalezienie rozwiązań i zaprojektowanie tych obiektów zgodnie z koncepcja human-centered design
projektowanie z perspektywy human-centered design polega na postawieniu człowieka i jego potrzeb w centrum procesu kreatywnego.

przystanek literacki jest przestrzenią komunikacyjną dla ludzi chcących publikować swoje wiersze, które mogą wrzucać do specjalnej skrzynki wbudowanej w przystanek.

proponowanym rozwiązaniem problemu rowerowni jest stanowisko do przypinania rowerów bez konieczności posiadania swojego zabezpieczenia na rower. cały system jest niezależny od źródła prądu. jako dodatkową i całkowicie niezależną od działania systemu funkcjonalność przewidziano pilot/dok z technologią nfc który może zapobiec zgubieniu klucza do stanowiska.

prezentacja projektu: link

dodatkowe informacje:
  • autorzy: jan andrzejewski, michał chaszczewski, piotr cichoszewski, igor duszeńko,alicja zakrzewska,sabina capek
  • prowadzący: agata blat, arkadiusz wojnarowski, mariusz wszołek
  • przedmiot: communication design, diagnostyka komunikacji, film imageowy