europejska stolica kultury vol. 2 - projekt systemu orientacji przestrzennej

projekt studentów drugiego roku instytutu grafiki prezentuje rozwiązanie problemu orientacji publiczności w trójwymiarowej przestrzeni w postaci ikonicznego systemu kierunkowego. praca pokazuje jak w prosty sposób wizualizować obiekty architektoniczne w mieście, które będą gościły program esk 2016.

jak wskazują autorzy: system orientacji wizualnej realizuje funkcję informowania ludzi w (nieznanym) środowisku. ważne jest, aby pokazać informacje w strategicznych miejscach, aby prowadzić użytkownika we właściwym kierunku. aby utworzyć czytelne warunku należy zaznaczyć konkretne przestrzenie. poprzez wykorzystanie elementów oznakowania obiektów architektonicznych obszar staje się przestrzenią lepiej zrozumiałą w ludzkiej pamięci.

idea europejskiej stolicy kultury zrodziła się w 1985 roku podczas spotkania rady unii europejskiej. przedstawiła ją grecka minister kultury melina mercouri. europejskie miasto wybrane przez ue w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa – w takim kontekście znajdzie się właśnie wrocław w przyszłym roku. i tu pojawia się zadanie dla projektantów komunikacji, które dotyczy dwóch wiodących aspektów: diagnozy komunikacji w obszarze planowania wydarzeń związanych z europejską stolicą kultury oraz zaprojektowania systemu orientacji dla szeroko rozumianej publiczności europejskiej stolicy kultury.

• autorzy: monika kobeszko, zuzanna łukawska, anna stachów, bartosz szewczyk
  • prowadzący: agata blat, mariusz wszołek
  • przedmiot: communication design, diagnostyka komunikacji