europejska stolica kultury vol. 1 - projekt systemu orientacji przestrzennej

projekt studentów drugiego roku instytutu grafiki prezentuje rozwiązanie problemu orientacji publiczności w trójwymiarowej przestrzeni w postaci dwóch typów map wydarzeń związanych z europejską stolicą kultury. zaproponowane rozwiązanie jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego układu map. z jednej strony stanowi kontekstowe odniesienie do czasoprzestrzeni, z drugiej strony proponuje inny typ zwiedzania miasta skoncentrowany na refleksyjnym przeżywaniu miejsca w myśl idei ‚daj się zgubić’.

jak wskazują sami autorzy: założeniem tego projektu było zaimplementowanie wartości esk 2016 w środowisko wizualne. w ten sposób powstała mapa komunikacyjna. wraz z systemem identyfikacji wydarzeń, tworzy spójną ofertę komunikacyjną europejskiej stolicy kultury. mapa występuje w dwóch wersjach. pierwsza to mapa bez mapy w której usunięty został rozkład ulic. związane jest to z faktem, iż w dobie urządzeń cyfrowych nawigacja nie stanowi już problemu. jesteśmy w stanie z łatwością przemieścić się z punktu a do b. uważamy jednak, że ważniejsze od celu jest to co spotkamy po drodze. mapa prze- kornie ma za zadanie komunikować to, iż może warto jest się czasami zgubić i zapytać o drogę stając się tym sam ym częścią europejskiego dialogu. pewna bezcelowość w eksploracji miasta, niewątpliwie wzbogaca nasze poznanie i przeżycia z nim związane. druga opcja to mapa z mapą .posiada pełny plan miasta, wszak nie wszyscy chcą się zgubić. w obu przypadkach mapa została wyposażona w zestaw narzędzi potrzebny do: zorientowania się w przestrzeni miejskiej, komunikacji w dwóch językach oraz listę wydarzeń związanych z esk.

o projekcie:

idea europejskiej stolicy kultury zrodziła się w 1985 roku podczas spotkania rady unii europejskiej. przedstawiła ją grecka minister kultury melina mercouri. europejskie miasto wybrane przez ue w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa – w takim kontekście znajdzie się właśnie wrocław w przyszłym roku. i tu pojawia się zadanie dla projektantów komunikacji, które dotyczy dwóch wiodących aspektów: diagnozy komunikacji w obszarze planowania wydarzeń związanych z europejską stolicą kultury oraz zaprojektowania systemu orientacji dla szeroko rozumianej publiczności europejskiej stolicy kultury.

dodatkowe informacje:
  • autorzy: adrianna czerkawska, grzegorz markowicz, angelika lachowicz-wołoszyn, szymon zasuwa
  • prowadzący: agata blat, mariusz wszołek
  • przedmiot: communication design, diagnostyka komunikacji