co ma wspólnego miłość i projektowanie?

czy można pokochać design? zapewne — szczególnie ten mniej funkcjonalny, niezrównoważony i nierzadko nikomu niepotrzebny. a co z projektowaniem zorientowanym na człowieka i problemy współczesności? ten mniej spektakularny, ale niezwykle istotny wymiar projektowania przybliżą dr krzysztof moszczyński i dr mariusz wszołek podczas wykładu z cyklu „uniwersytet swps w empiku”. najbardziej zgrany duet- doktorzy wszołek i moszczyński w walentynki w renomie. czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie tego wieczoru?

projektowanie zorientowane na człowieka. „wszystko zostało zaprojektowanie, ale niewiele rzeczy jest zaprojektowanych dobrze” – wydaje się, że brain reed trafił w sedno problemu. otaczają nas rzeczy, które może i kuszą atrakcyjnym wyglądem, ale ich użytkowanie z czasem staje się koszmarem. dlaczego?

w procesie projektowym nie uwzględniono potrzeb i oczekiwań człowieka. wzięto pod uwagę to, co użytkownik myśli o produkcie, nie przeanalizowano jednak, w jaki sposób go użytkuje. słowem, twórcy, świadomie bądź nie, pominęli perspektywę antropocentryczną. to niedopuszczalne w human centered design – projektowaniu zorientowanym na człowieka. zgodnie z tą ideą przestrzeń publiczną, budynki i przedmioty codziennego użytku należy projektować tak, aby odpowiadały na rzeczywiste potrzeby użytkowników i jednocześnie ułatwiały nawiązywanie interakcji społecznych.

jak w praktyce przebiega proces projektowania oparty na idei human centered design? – przekonajmy się podczas wykładu.

dr krzysztof moszczyński – projektant, wykładowca w katedrze grafiki uniwersytetu swps. zajmuje się wizualizacją danych, obrazowaniem procesów i projektowaniem wizerunku. interesuje się graphic designem, designem opakowań, rozwojem systemów operacyjnych opartych o unix (np. macosx, android), programowaniem w języku python. na uniwersytecie swps prowadzi zajęcia z zakresu corporate design, interaction design, information design, web design, mobile design oraz systemu automatycznego składu tekstu latex.


dr mariusz wszołek – projektant i wykładowca w katedrze grafiki uniwersytetu swps. w pracy naukowej zajmuje się głównie reklamą, ze szczególnym uwzględnieniem dyferencji rynkowych oraz mechanizmów działania reklamy w kontekście komunikacyjnym. zajmuje się także projektowaniem komunikacji (w tym design thinking, human centered design, corporate identity), dyskursami wizualnymi i teorią społeczeństwa i komunikacji. na uniwersytecie swps prowadzi zajęcia z kreacji, communication design, designu opakowań, corporate identity, reklamy społecznej i teorii i praktyki designu. redaktor serii wydawniczej „projektowanie komunikacji” w instytucie dziennikarstwa i komunikacji społecznej uniwersytetu wrocławskiego.